Обстеження кульшових суглобів у дітей

  Ультразвукове обстеження кульшових суглобів у дітей до 1 року життя за методикою Граф – це сучасний високоінформативний метод ранньої діагностики найбільш поширеної вродженої патології опорно-рухового апарату – дисплазії кульшових суглобів та вродженого вивиху стегна.

  Дисплазія кульшових суглобів – це найбільш розповсюджена вроджена патологія опорно-рухового апарату, яку можна виявити в перші місяці життя. Термін «дисплазія» дослівно означає порушення розвитку, тобто фактично це недорозвиток окремих елементів суглобу, а саме дашка суглобової западини. В результаті може виникати порушення центрації головки стегна в суглобовій впадині, її нестабільність або зміщення (підвивих або вивих).

  Якщо розпочати лікування в перші місяці або тижні життя дитини, то можна досягнути швидкого та повного видужання. Ось чому так важлива рання діагностика цієї патології. Найбільш безпечною для дитини діагностикою даної патології є ультразвукова діагностика, яка, за точністю нічим не поступається рентгенівській.

  У розвинутих країнах світу дана діагностика проводиться як скринінгова (тобто обов’язкова для всіх новонароджених) одразу після народження, ще в пологовому будинку. В нашій країні наразі вона переважно проводиться за показами. Покази до проведення обстеження наступні:

  • Асиметрія довжини ніг;
  • Асиметрія сідничних складок;
  • Обмежене відведення стегна;
  • Тазове передлежання плоду (простіше кажучи, коли дитина народжується сідничками);
  • Недоношені діти;
  • Інші вроджені дефекти та вади розвитку (на кшталт порушення розвитку та кількості пальців рук та ніг, «заяча» губа та ін.)

  УЗД кульшових суглобів – це абсолютно безпечна, не болюча процедура, тривалістю до 15 хв. Вона дозволяє виявити вже з перших днів життя наступні зміни кульшових суглобів:

  • Незрілість суглобу – недорозвиток елементів суглобу. Характеризується сплощенням так званого дашка суглобової западини. Головка стегна в даному випадку розміщена нормально, проте може визначатися підвищена її рухомість. В переважній більшості незрілість проходить до 3-х місяців без спеціального лікування. Проте дана патологія потребує спостереження, і повторного обстеження після 3-х місяців, для контролю.
  • Легку дисплазію – також недорозвиток елементів суглобу, ідентичний незрілості, проте виявлений після 3-х місяців. В цьому випадку показане лікування ортопедичними засобами («стремінці», подушка Руф’є або інші засоби), прогноз сприятливий.
  • Важку дисплазію – виражений недорозвиток елементів суглобу, проте без ознак децентрації, зміщення головки за межі суглобової западини. В даному випадку обов’язкове лікування ортопедичними засобами. Якщо не лікувати, з часом в такому суглобі розвивається вивих.
  • Підвивих та вивих стегна – тут має місце виражений недорозвиток елементів суглобу та децентрація – виходження за межі суглобової западини головки стегна. Це крайній прояв вродженої дисплазії, який потребує тривалого лікування, часто застосування гіпсування ніжок. При пізньому виявленні даної патології (переважно після 6 міс) лікування дуже тривале (часто до 2-3 річного віку дитини), і часто закінчується хірургічним втручанням.

  Будь-яка виявлена патологія кульшових суглобів потребує спостереження, тобто повторних обстежень з періодичністю 1-2 місяці, до повного видужання.

  Ультразвукове обстеження кульшових суглобів за методикою Граф – це високоінформативний, стандартизований метод діагностики, який застосовується в країнах з розвинутою системою охорони здоров’я вже понад 25 років, і зарекомендував себе як перевірений метод, який нічим не поступається класичному рентгенівському обстеженню. В цих країнах ультразвук кульшових суглобів вже давно повністю замінив рентген.

  Спираючись на досвід застосування УЗД кульшових суглобів у новонароджених в провідних країнах Європи, ми рекомендуємо обстежити кульшові суглоби у кожного новонародженого до 3 місячного віку, незалежно від наявності чи відсутності характерних симптомів, як, наприклад, асиметрії сідничних складок чи недостатнього розведення ніжок.