Комплексне обстеження новонароджених
Комплексне ультразвукове обстеження новонароджених (ультразвуковий скринінг) – це обстеження немовлят на предмет виявлення прихованих дефектів і спадкових патологій. Перший скринінг (неонатальний), проводять в пологовому будинку. Другий скринінг – проводять до двох місяців і він включає комплексне ультразвукове обстеження.
Це обстеження потрібне для своєчасного виявлення вроджених і набутих дефектів, відхилень від норми в структурі і розташуванні органів.
Воно спрямоване на виключення:
• вроджених ортопедичних деформацій
• вад серця
• післяпологових мозкових крововиливів і уражень структур головного мозку
• відхилення від норми травної, дихальної, ендокринної і сечовидільної системи.
Ультразвукові хвилі, на відміну від рентгенівських променів, цілком безпечні як для дорослих,так і для дітей. Тому ультразвукова діагностика доречна не лише для обстеження, але ще й для контролю за проблемною ділянкою.
Під час обстеження до тіла дитинки прикладуть спеціальний датчик. Ультразвукова хвиля, яка відходить від нього, проходить крізь тканини, не завдаючи жодної шкоди маленькому організму, а відбитий сигнал передається на монітор у вигляді зображення.
Рекомендований ультразвуковий скринінг включає наступні обстеження:
• УЗД структур головного мозку (НСГ)
• УЗД щитовидної залози і вилочкової залози (тимусу)
• УЗД серця (ехокардіографія)
• УЗД органів черевної порожнини і нирок
• УЗД легень
• УЗД хребта і кульшових суглобів.
УЗД структур головного мозку
УЗД скринінг головного мозку проходять всі діти в перші 2 місяці життя. Обстеження проводиться через спеціальний канал – тім’ячко (ділянка м’яких тканин між незрощеними кістками черепа). Під час нейросонографії можна виявити вроджені аномалії, а також набуті у пренатальному періоді або в процесі пологів патології: внутрішньо-черепні крововиливи та тиск, вади розвитку головного мозку, кистозні утвори. Своєчасне виявлення патологій дозволить лікарям надати необхідне лікування і запобігти незворотнім змінам, таким як дисфункція мозку або психо-неврологічні розлади.
УЗД кульшових суглобів
УЗД скринінг кульшових суглобів – це сучасний високоінформативний метод ранньої діагностики найбільш поширеної вродженої патології опорно-рухового апарату – дисплазії кульшових суглобів та вродженого вивиху стегна. Це обстеження проходять всі малюки у віці 1-2 місяці, оскільки зовнішні прояви, такі як асиметрія складок, недостатнє розведення ніжок чи клацання в суглобах не відповідають реальному стану розвитку кульшового суглоба в немовлят.
УЗД хребта
УЗД скринінг хребта виключає підозри на пологову травму та м’язеву кривошию. В новонародженої дитинки шийні хребці м’які, хрящової структури, тому найлегше піддаються корекції. Своєчасне лікування дозволяє звести негативні наслідки до мінімуму.
УЗД серця
УЗД скринінг серця (ехокардіографія) рекомендована всім дітям до року життя. Це обстеження дозволяє отримати повні і достовірні дані про стан серцево-судинної системи, виявити зміни в серцевих стінках, вроджені вади і аномалії розвитку.
УЗД органів черевної порожнини
УЗД скринінг органів черевної порожнини виконується з метою виявлення: вроджених захворювань і новоутворів в черевній порожнині; відхилень від вікової норми розвитку печінки, жовчного міхура, селезінки, 12-палої кишки.
Обстеження нирок призначають діткам в віці до першого місяця. В немовлят (частіше в хлопчиків) зустрічаються випадки вродженого гідронефрозу. Лікування цієї патології тільки хірургічне.
Часті зригування в немовлят і втрата ваги також є серйозними показами до обстеження, адже необхідно виключити або підтвердити вроджений пілоростеноз (стиснення шлунку), який вимагає термінового хірургічного втручання.
УЗД тимусу і щитовидної залози
УЗД тимусу і щитовидної залози. Дуже важливо слідкувати за нормальними параметрами цих органів в перший рік життя дитини. Згідно статистики, старшим діткам більш складніше лікувати тимомегалію (збільшення вилочкової залози), ніж малюкам. Тому ультразвукове обстеження тимусу призначається всім дітям до року, навіть здоровим. Також ультразвукове обстеження тимусу може виявити вроджену патологію цього органу, яка вимагає негайного лікування.
УЗД легень
УЗД легень – це безболісне комфортне для малюка обстеження. Завдяки ультразвуковому обстеженню легень з’явилась можливість раннього виявлення серйозних патологічних станів плевральних порожнин і навколишніх тканин на ранніх стадіях розвитку процесу.
Успіх проведення ультразвукового скринінгу новонароджених дітей залежить також і від батьків. Саме батькам треба дотримуватись спокою і чітко виконувати інструкції лікаря під час обстеження. Необхідно ознайомитися з перебігом процедури, підготувати все необхідне, навчитись тримати увагу дитинки на собі. Скринінгове обстеження можна провести і під час сну дитини.
Деякі види обстеження вимагають підготовки. Для обстеження внутрішніх органів треба пропустити одне годування. Погодувати дитину можна буде вже після обстеження. Для малюків на штучному вигодовуванні – захопіть з собою пляшечку з молочною сумішшю. Мамі, що годує малюка грудьми треба відмовитися від чорного хліба, молока, свіжих овочів, щоб не спровокувати в дитини надмірного газоутворення. Обовʼязково захопіть з собою пеленку. Решта обстеження спеціальної підготовки не вимагають. Наберіться терпіння, адже спокій батьків підчас проведення діагностики – запорука спокійної поведінки Вашого малюка.
В Клініці УЛЬТРАМЕД працюють фахівці, які професіонально проведуть комплексне обстеження новонароджених. Під час цього обстеження ми задіємо трьох фахівців ультразвукової діагностики.