Внутрішньосуглобові інʼєкції
Захворювання суглобів приносять людині масу страждань. І це не тільки недуг людей похилого віку, адже з проблемами болю в суглобах до нас звертаються молоді люди, діти і особливо спортсмени. Щоби зняти біль і максимально прискорити процес одужання, ми пропонуємо введення лікарських засобів безпосередньо в суглоб за допомогою ін‘єкцій під контролем ультразвуку.
Для чого це робиться? Для покращення та пришвидшення лікування ушкоджень, а також з метою підтримки живлення хряща та зв’язок суглобів та уповільнення темпів прогресування дегенеративних змін. Зазвичай застосовують внутрішньо суглобові ін’єкції препаратів гіалуронової кислоти (хондропротекторів), колагену та PRP (плазми збагаченої тромбоцитами).
Ін‘єкції виконуються висококваліфікованим лікарем-професіоналом. Але гарантоване попадання голки в суглобову щілину і безпеку цієї маніпуляції забезпечить ультразвукова навігація.
Переваги внутрішньо суглобової ін‘єкційної терапії під ультразвуковою навігацією:
- Точне введення препарату в проблемний суглоб, зв’язку чи сухожилок; це, в свою чергу, дозволяє значно зменшити потрібну терапевтичну дозу препарату;
- Курс із повторних ін’єкцій суглобу дозволяють протягом тривалого часу підтримувати потрібну концентрацію препарату;
- Швидке доставлення препарату в проблемну зону, що зумовлює швидкий терапевтичний ефект;
- Значне зменшення побічних ефектів від застосування препарату, оскільки він оминає кишківник, печінку, кровоносну систему, якою він може потрапити в інші органи викликавши небажані побічні ефекти.
З метою запобігання інфекційних ускладнень, які притаманні будь-яким ін’єкційним методам введення препаратів, при виконанні даної процедури ми дотримуємось наступних правил асептики та антисептики:
- Перед ін’єкцією шкіра тричі обробляється сучасним антисептиком;
- Для приготування PRP використовуються виключно сертифіковані та стерильні одноразові засоби (шприци, пробірки, катетери) та матеріали;
- Ультразвуковий датчик знаходиться в стерильному чохлі, а також при виконанні ін’єкції використовується стерильний гель.
- Маніпуляцію проводить досвідчений та спеціально навчений лікар
Результат від внутрішньо суглобової ін‘єкційної терапії
- Знеболення
- Збільшення об’єму рухів в суглобі
- Покращення трофіки хряща та навколо суглобових зв’язок та сухожилків
- Пришвидшення відновлення структур суглобу
Основні покази до внутрішньо суглобових ін‘єкцій.
Список патологій суглобів, при яких застосовуються ін’єкції PRP та хондропротекторів є досить великий, проте їх можна розділити на 2 великі групи: дегенеративні зміни після запалення суглобів, а також профілактично-відновлювальне лікування після перенесених травм.
Як і будь-який лікувальний метод, даний теж має свої протипокази. До них відносяться:
- Алергічна реакція на препарат
- Патологічні зміни шкіри в ділянці ін’єкції
- Інфекційні захворювання в гострій стадії
Внутрішньо суглобові ін‘єкції в клініці «Ультрамед» проводяться спеціально навченими лікарями ортопедами-травматологами під ультразвуковою навігацією, що ґарантує точне введення препарату в потрібну структуру чи порожнину! Враховуючи наш досвід роботи в впровадженні ультразвукових обстежень і чіткій візуалізації дрібних структур – клініка «Ультрамед» – найкращий вибір!
В залежності від характеру і ступеня ураження суглоба ми виконуємо:
Внутрішньосуглобові ін‘єкції глюкокортикостероїдів місцевої дії.
Глюкокортикостероїди – гормональні препарати, призначені для лікування запального процесу, зниження больового синдрому і зняття набряку. Кількість та частоту введення визначає лікар, в залежності від патологічного процесу.
Внутрішньосуглубові ін‘єкції хондропротекторів (хондроїтинів).
Хондроїтину сульфат – це речовина, яка входить до складу хряща і забезпечує його міцність, а також має протизапальний та знеболюючий ефект, стимулює синтез природнього колагену, і має виражену хондропротекторну дію. При ін’єкціях хондроїтину ви отримаєте тривалий терапевтичний ефект. Для ефективного лікування потрібне введення курсами з 3-4 ін’єкцій, з періодичним повторенням курсів 1-2 рази на рік.
Внутрішньосуглубові ін‘єкції гіалуронової кислоти або її синтетичних замінників (синовіальні протези).
Гіалуронова кислота (ГК) – це основний складник синовіальної рідини, який забезпечує її основні властивості – об’єм та в’язкість. ГК та її синтетичні аналоги незамінні, коли мова йде про рухомість суглоба і внутрішній захист його структур. З віком в результаті дегенеративних змін (остеоартрит) синтезу гіалуронової кислоти бракує для повноцінного забезпечення роботи наших суглобів. На допомогу приходять локальні ін’єкції, які відновлюють якість синовіальної рідини. Тривалість курсу ін’єкцій залежить від ступеня захворювання. Дія препарату розрахована до 1 року (для синтетичних препаратів – 2 роки).
Внутрішньосуглубові ін‘єкції власної плазми крові пацієнта.
Метод PRP ( від англ. Platalet Rich Plasma – плазма, збагачена тромбоцитами) передбачає отримання із крові пацієнта плазми збагаченої тромбоцитами, здатної зняти запалення і активізувати регенерацію тканин при ін‘єкційному її введенні в суглоб. Власна плазма людини повністю сумісна з її організмом, не може викликати алергічної реакції. Активні білки, які входять до складу тромбоцитів, зумовлюють активне відновлення тканин (хряща, зв’язок та сухожилків), а висока їх концентрація в PRP дає виражений ефект швидкого загоєння ушкоджень суглобів. Внутрішньосуглобове ведення PRP рекомендують курсами з 3-5 ін’єкцій.
Як проходить процедура
У випадку введення PRP, пацієнт повинен прийти завчасно, натще, оскільки для приготування плазми після забору крові потрібно від 30 до 45 хвилин. У пацієнта, в залежності від потрібної кількості PRP беруть від 20 до 40 мл крові, і піддають її ряду маніпуляцій (центрифугувань) для формування потрібної концентрації тромбоцитів в плазмі. Під час приготування використовують безпечний, рекомендований міжнародними асоціаціями лікарів, антикоагулянт – цитрат натрію.
Перед проведенням ін’єкції лікар проводить додаткове ультразвукове обстеження ділянки ін’єкції, для уточнення діагнозу і виявлення можливих протипоказів для ін’єкції. В окремих випадках проводиться місцева анестезія шкіри в особливо чутливих ділянках (долоні, підошви стоп). Після оброблення місця ін‘єкції антисептиком, лікар під контролем ультразвуку, вводить голку в структури ураженого суглоба найоптимальнішим шляхом, і вводить препарат, після чого голка видаляється і місце уколу ще раз обробляється антисептиком, і закривають бактерицидним пластиром.
Після введення препарату лікар дає рекомендації, як поводитись після ін’єкції.
Після цього пацієнт повертається до повсякденного життя, без особливих обмежень.