УЗД з приводу вагітності

    Вагітність – найприємніший і найхвилюючий час в житті жінки. Радість, щастя бути мамою, а також невідомість, невпевненість, страх за дитину – це природня реакція жіночого організму,  зумовлена  гормональною перебудовою під час вагітності, що супроводжується  психо-емоційним стресом, страхом перед змінами.

    На щастя, в сучасному світі є унікальна мжливість вчасно спрогнозувати і попередити можливі ризики вагітності. Це ультразвукова діагностика. Міжнародними професійними організаціями включно з ISUOG визнано, що застосування ультразвукового сканування є абсолютно безпечним на всьому періоді вагітності. Тому ультразвукове обстеження можна проводити часто,  без шкоди малюку.

    В акушерській практиці УЗД на ранніх термінах займає одну з головних  ролей  під час контролю ведення вагітності. Відмінність УЗД під час вагітності від будь якого іншого обстеження – це обов’язковість. Перше ультразвукове обстеження вагітності  найкраще робити з 3 тижня затримки (5-6 тижнів вагітності). В цей термін лікар може підтвердити  факт вагітності (маткової, типової чи атипової, позаматкової), місце кріплення плідного яйця, наявність  живого ембріону.  В цей період визначається точний термін вагітності та дата планових пологів.

    УЗД вагітності у першому, другому і третьому триместрах вагітності є обов’язковими.

     

    Як підготуватися до УЗД при вагітності

     

    Перед обстеженням на визначення вагітності треба наповнити сечовий міхур, випивши  біля 1 л рідини за годину до обстеження.  Це потрібно для  трасабдомінального УЗ дослідження. УЗД при вагітності абсолютно безпечне як для мами так і для плоду.

    На дуже ранніх термінах вагітності на розсуд лікаря або обов’язково при патологічній вагітності  проводять трансвагінальну діагностику. Це дозволяє отримати більш детальну інформацію про перебіг маткової вагітності чи оцінити стан при підозрі на позаматкову вагітність у ранніх термінах.

    Як часто проводится УЗД під час вагітності

    В плановому порядку під час вагітності жінка приходить 4 рази на УЗД.

    Якщо вагітність ускладнена, то майбутня мама може бути необмежену кількість разів  під наглядом УЗ спеціаліста. Це необхідно для якісного контролю вагітності в динаміці і коррекції лікування.

     

    Рекомендовані обов’язкові терміни  планових УЗД.

     

    Раннє скинінгове обстеження першого триместру 11-13 тижнів (перший скринінг вагітності)

    Це найвідповідальніший термін для УЗД вагітності. В цей термін треба виключити серйозну патологію: певні вади серця,  головного мозку (аненцефалія), скелетно-м’язової системи (спіна біфіда ( незрощення хребтового каналу) та деякі вади лицевих структур («вовчу пащу», «заячу губу»). Адже в ті терміни мати має можливість неболяче і безпечно для свого життя прийняти рішення щодо подальшого збереження вагітності.

     

    На таких термінах діагностуються наступні показники:

    • наявність плідного яйця, іхня кількість (двійня), розміри ;
    • рухова активність плоду;
    • куприко-тім’яний розмір, біпарієтальний розмір;
    • комірцевий простір і носові кістки (важливі критерії для виявлення хромосомних відхилень);
    • будова і серцебиття плоду;
    • наявність будови внутрішніх органів, хребта і мозкових структур;
    • локалізацію плаценти, її товщину, структуру і місце кріплення;
    • оцінка шийки матки:
    • кровоплин у маткових артеріях, що дає можливість виявити групу ризику винекнення передчасних пологів та затримки розвитку плоду.

    На підставі цих вимірів, генетичних і поведінкових особливостей матері , а також гормонів ПАБ і бета ХГЛ венозної крові матері, на цьому терміні можна розрахувати теоритичний ризик народження дитини з хромосомними відхиленнями, такими як: синдром Дауна, синдром Патау, трисомія 18, а також серцеву патологію та інші вади розвитку.

     

     

    Другий скринінг вагітності (УЗД 18-22 тижні)

    На цьому терміні оцінюється відповідність розвитку плоду терміну вагітності, детальний огляд органів і систем органів, які важко оцінити на більш ранніх термінах: мозок, серце. Досліджуються:

    • рухова активність і серцебиття;
    • оцінка розвитку внутрішніх органів, відповідність срокам вагітності;
    • кількість навколоплідних вод, мало- і багатоводдя;
    • локалізація плаценти , ії ступінь зрілості, небезпека відшарування;
    • довжина шийки матки.

     

    УЗД 30-34 тижнів

    Третя ультразвукова діагностика під час вагітності дає можливість визначитися із положенням плоду,  підтвердити або виключити покази до кесарського розтину. Побачити як виглядає і розвинений ваш малюк. Проконтролювати патологію, яка сумісна з життям, але може вимагати термінового хірургічного втручання після родів. Визначити вагу дитини.

    На цьому терміні велику увагу приділяють кровоплину (доплерометрія). Доплерометричні показники пуповинного кровоплину дозволяють  визначити самопочуття плоду,  достатність отриманого нею кисню, дослідити кровоплин у головному мозку дитини. Порушення в матково-плацентарному кровотоці може призвести до дефіциту кровопостачання, затримку розвитку плоду, внутрішньоутробну гіпоксію, ускладнення в родах та іншу патологію.

    Інформація про обвиття пуповиною скоректує дії акушерів під час родів.

     

    Позапланові обстеження вагітності

    Проводяться за показами акушера-гінеколога при патології або ускладненнях вагітності. Позапланова  діагностика необхідна при болях внизу живота, кров’янистих виділеннях, відсутності рухів плоду. В таких випадках дікарям треба контролювати динаміку розвитку патології,  приймати міри в залежності від небезпеки патології для майбутньої мами, прогнозуючи лікування.

    До таких патологій належать: позаматкова вагітність, завмерла вагітність, багатоплідна вагітність, неправильне передлежання плоду, раннє дозрівання чи відшарування плаценти, дистрес плоду, резус кофлікт, гестози, цукровий діабет, хронічні захворювання нирок, ендокринна патологія та ін.