Тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія (ТАБ)
Тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія щитовидної залози відбувається під контролем УЗД з метою точності забору матеріалу із вузла та уникненнія травматизації.
Пункція не вимагає спеціалізованого інструментарію, виконується за допомогою звичайних ін’єкційних голок за методом «free hand»( вільна рука). Метою забору є аспірат (тканина вузла) для цитологічного дослідження.
Результат пункції дає лікуючому лікарю подальшу тактику ведення лікування : спостерігати, оперувати або лікувати консервативно. Пункція щитовидної залози дозволяє визначити – злоякісний або доброякісний утвір в щитовидній залозі, чи є покази до оперативного втручання і який має бути об’єм операцій.
Покази до проведення ТАБ:
- Наявність в щитовидній залозі підозрілих по структурі та формі вузлів (розмір не має значення);
- наявність змінених регіональних лімфатичних вузлів.
Процедура пункціі займає до 15 хв і не потребує спеціальної підготовки. Час забору матеріалу може збільшитись в залежності від кількості вузлів. Точність дослідження 90 %. Місце проколу протирають спиртом , вводять голку, відсмоктують біоптат і наносять на предметне скло для подальшого вивчення. Щоб уникнути хибного забору, спочатку оцінють якість забраного матеріалу за допомогою первинного мікроскопічного дослідження. Цитологічне дослідження біптату проводиться в лабораторії Національного інституту раку м. Киів. В медичному центрі «Ультрамед» пунктуються вузли розміром від 5 мм.
Переваги пункції в її низькій травматичності, швидкості отриманого результату, можливості провести процедуру в амбулаторних умовах, відсутністю ускладнень. Після процедури швидкий відновлювальний період, пацієнт повертається до нормального життя вже через 15 хв. Місце проколу заклеюють бактерицидним пластирем.