Ультразвукове обстеження хребта
Ультразвуковий метод обстеження хребта – це новий сучасний метод діагностики, який несе інформацію про стан м’якотканинних структур хребта : зв’язок, сухожиль, м’язів, міжхребцевих дисків.
Переваги ультразвукового обстеження хребта:
- Доступність. Метод на відміну від МРТ-діагностики має доступну ціну.
- Безпека. Ультразвукові хвилі не шкодять організму, частота ультразвуку, яка використовується в ультразвукових апаратах не має впливу на тканини тіла.
- Комфортні умови для пацієнта. Під час обстеження пацієнт немає неприємних або болючих відчуттів.
- Можливість виконання обстеження у пацієнтів з металевими імплантами, які не дозволяють проведення МРТ.
- Можливість виконання обстеження у пацієнтів з клаустрофобією.
- Швидкість обстеження. На відміну від МРТ, коли обстеження триває близько 40 хвилин, УЗД хребта триває до 10-15 хв, що дає можливість проводити обстеження пацієнтам, яким важко тривалий час проводити нерухомо в одному положенні на спині.
- Можливість виконання функціональних проб під час обстеження.
Обстеження хребта проводиться тільки для двох відділів: шийного і поперекового. Грудний та крижовий відділи недоступні огляду через ребра (грудний відділ) та кісткове зрощення хребців між собою (крижовий). Обстеження куприкового відділу можливе, проте враховуючи те, що більшість його патологій є кістковими (вивих чи перелом хребців при падінні на сідниці), методом вибору для даного відділу хребта є рентгенівський.
За допомогою ультразвуку обстежуються з’язки (з’єднання хребтового стовбура), фіброзно-хрящеві структури (диски), м’язи, спинний мозок, його корінці та оболонки, спинномозкова рідина. Кісткову патологію оцінити в повній мірі на УЗД неможливо, проте можна запідозрити дану патологію, оскільки ультразвуком можна оцінити стан поверхні кісток.
Покази до обстеження шийного відділу хребта:
- Болі шиї та потилиці;
- «Простріли» – різькі короткотривалі болі в ділянці плечового суглобу та руки;
- Тугорухомість шиї;
- Втрата чуттєвості пальців рук;
- Втрата свідомості;
- Травми шиї (падіння з висоти, автоаварії, травми голови).
Покази до обстеження поперекового відділу хребта:
- Болі поясничної та крижової ділянки;
- Утрудненя рухів в попереці;
- «Простріли» в сідницю та ногу, переважно по задній поверхні;
- Втрата чутливості пальців ніг;
- Травми попереку (падіння на сідниці, автоаварії).
За допомогою УЗД поперекового відділу хребта можна виявити наступні патології хребта:
- Протрузії між хребцевих дисків;
- Кили («Грижі») між хребцевих дисків;
- Дегенеративні зміни дисків («остеохондроз»);
- Нестабільність хребта (підвищена рухомість хребців);
- Ушкодження м’язів чи зв’язок хребта.
Обстеження проводиться з переднього доступу – по передній поверхні шиї та з боку живота, а також із заднього доступу – по задній поверхні шиї та спини. Під час обстеження пацієнт міняє положення тіла (лежачи та стоячи) до дозволяє додатково дослідити функцію хребта.
Абсолютних проти показів до обстеження не існує, проте є відносні проти покази. До них відносяться:
- Патології шкіри (травми, запалення та вираз кування) які не допускають контакту з датчиком та гелем;
- Виражена пневматизація (гази) кишківника: при обстеженні поперекового відділу хребта обстеження проводиться через живіт, а гази кишківника екранують (не пропускають) ультразвукові хвилі вглиб;
- Вік пацієнта. З віком м’які тканини хребта стають більш щільні, і гірше пропускають ультразвукові хвилі, що не дозволяє отримувати чітке зображення.
- Надлишкова вага пацієнта. Ультразвуква хвиля має властивість затухати в глибині тканин, тому надлишковий прошарок підшкірної клітковини теж перешкоджає чіткому зображенню.
Враховуючи все вище сказане, УЗД поперекового відділу хребта потребує певної підготовки. За день обстеження виключаються з раціону свіжі овочі і фрукти, молоко, чорний хліб. У пацієнтів з підвищеною пневматизацією кишківника («здуває живіт») рекомендовано в переддень, після кожного прийому іжі приймати 3 таблетки ексумізану. Обстеження проводиться натщесерце, тобто через 6 годин після останнього прийому їжі.
УЗД хребта не заміняє рентгенівське обстеження, а навпаки вдало його доповнює. Поєднання УЗД та рентгену дозволяє встановити точний діагноз.
УЗД хребта хоч і поступається діагностичній точності МРТ, проте має ряд переваг, які дозволяють використовувати його, як первинний при діагностиці захворювань шийного та поперекового відділів хребта. В більшості випадків за допомогою УЗД можна поставити точний діагноз для початку лікування, або з високою ступінню імовірності запідозрити захворювання хребта для скерування на більш специфічні методи обстеження (КТ, МРТ).
Захворювання хребта призводять до порушення функцій інших органів. Вчасно не діагностовані і не ліковані патології набувають хронічного характеру, позбутися яких набато складніше.