Ультразвукова діагностика легень
Ультразвукова діагностика легень – цілком безпечна і доступна процедура. ніж рентген, флюрографія, КТ, і на відміну від них УЗД може проводитись вагітним жінкам і дітям.
Відзначимо, що процедура обстеження призначається при підозрі на певні зміни (пневмонія, пневмоторакс) так як легені наповнені повітрям і важкодоступні через грудну клітку.
За допомогою УЗД можна визначити:
- запальні зміни легень, пневмонії, особливо ті що розташовані близько плеври,
- пневмоторакс,
- плевральний випіт,
- набряк легень,
- абсцеси, пухлини, метастази,
- фіброзні зміни.
УЗД легень доцільно проводити в тих випадках коли інші методики дослідження недоступні (наприклад маленька дитина або вагітна жінка).
УЗД легень показано підчас контролю лікування довготривалих захворювань (пневмонія, плеврит, в тому числі Сovid-19- пневмонія), коли повторне рентген опромінення небезпечне наслідками, але необхідно здійснювати контроль за лікуванням.
УЗД легень призначається для уточнення патології, визначеної підчас рентгенографії –рідини в легенях, новоутвори, зміни в лімфатичних вузлах.
Переваги методу
- Доступність процедури
- Безпека і нешкідливісь
- Неінвазивність
- Відсутність дискомфорту підчас обстеження
- Відсутність прямих протипоказів
З недоліків можна виділити факт, що методика не несе високу інформативність, тому що орган наповнений повітрям і закритий грудною клітиною. До недоліків відносять неможливість профілактичного огляду. Отже золотим стандартом обстеження легень є і залишається рентген та КТ легень, як діагностичний інструмент оцінки ступеня ураження легень.
Протипокази
Вагомою перевогою даного обстеження є відсутність протипоказів. З цього приводу кожний може провести УЗД легень і дорослі, діти, вагітні і годуючі мами. Навіть присутність кардіостимуляторів, металевих зубів, імплантів не стане перешкодою для цього обстеження.
Підготовка до процедури
Діагностика не вимагає специфічної підготовки. Однак якщо хворого турбує сильний кашель з виділенням мокротиння, варто попити відхаркуючі препарати за рекомендацією лікуючого лікаря.
Як проходить процедура
УЗД легень проходить як стандартна ультразвукова процедура. Пацієнт роздягається до пояса, знімає з шиї прикраси. Жінки знімають бюстгалтери. За допомогою датчика лікар оцінює структуру легеневої тканини і інтерпретує зображення.
Протокол ультразвукової діагностики
Якщо в організмі відсутні патологічні процеси, пов’язаі з органами дихання в протолі обстеження будуть вказані наступні показники:
- Тонкий шар підшкірної жирової клітковини в нормі, має однорідну гіпоехогенність
- Гіпоехогенні шари мязевих волокон грудноі клітини
- Анехогенна полоска плевральної порожнини в якій може бути різний вміст ексудату
- Легенева тканина має мати середню щільність і рівномірну структуру
В ході ультразвукового обстеження легень може бути виявлено інші патологіі, наприклад, метастази і новоутвори різного характеру виникають на рівні легеневої тканини у вигляді щільних утворень. Контури в них нерівні, але добре візуалізуються. В новоутворах лікарі відмічають посилений кровотік.
Запальний процес в органі дихання визначається у вигляді вогнищ підвищенної ехогеності, їхні контури нерівні і нечіткі, на УЗД помітні темні плями. Так саме виглядає туберкульоз легень, якщо запальне вогнище поблизу плеври.
Абсцес легень виникає в порожнині з рівними і чіткими стінками. Внутрішньо в порожнині наявна рідина, її об’єм залежить від патології. Рідина в плеврі в великих об’ємах може свідчити про наявність плевриту, гідроторакса або гематоторакса.
Для підтвердення характеру рідини призначають пункцію.
Кавернозний туберкульоз, а також паразитарні патологічні процеси виглядають як порожнини в легеневій тканині.
Наявність повітря в плеврі візуалізується на ультразвуці у вигляді розширення плевральноі площини, орган дихання чітко локалізується в корні.
Якщо Вас скеровано на ультразвукове обстеження легень не треба нехтувати скеруванням. Адже це якісна ультразвукова діагностика в центрі «Ультрамед», під час якої можна виявити патологічні процеси в легенях і проконтролювати лікування. Пам’ятайте, що будь-яка хвороба піддається консервативному лікуванню, якщо вона виявлена на ранішній стадії.